Anasayfa Mevzuat Üyelerimiz
Duyurular İhaleler İletişim
HASKOD
» Anasayfa
» Yönetim
» Etkinlikler
» Üyelerimiz
» Makaleler
» İlgili Linkler
» Basında Biz
» İnsan Kaynakları
» İletişim


« KIRIM-KONGO, KENTTE YAŞAYANLARI DA TEHDİT EDİYOR   23 Mayıs 2012  
KIRIM-KONGO, KENTTE YAŞAYANLARI DA TEHDİT EDİYOR

Son bir kaç yıldır, kene ısırmalarıyla gelen hastalıklar ve ölümler gündemin ilk sırasında olmasa bile, önemini hiç yitirmeden sürdürüyor. Kenenin taşıdığı mikropların yıl açtığı kırım-kongo kanamalı ateşi hastalığı bugüne kadar onlarca insanımızın hayatına mal oldu. Gündemden düşmeyen bu konuyu Egasan Ziraat Mühendislik ve Danışma Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. uzmanlarından Ziraat Yüksek Mühendisi ve Zooteknist Yaşar Ersan ile konuştuk.
Öncelikle Egasan hakkında özet bilgi verebilir misiniz?
Firmamız çevre sağlığı, halk sağlığı alanında haşere ve zararlılarıyla mücadele eden ve bu kapsamda hizmet sunan bir kuruluş. Bunun yanında gıda yönetim sistemleri ve kalite yönetim sistemleri konularında işletmelere danışmanlık yapıyoruz. Ayrıca bitkisel ve hayvansal üretim yapan çiftçilere proje konularında yardımcı oluyoruz, işletmelerde düzenli olarak eğitim ve denetim hizmetleri veriyoruz. Özellikle ziraat mühendisleri ağırlıklı bir kadroya sahibiz. Yurt içinde geniş bir hizmet bölgesinde faaliyet gösteren mühendislik firması.
Kenelerle geçtiği belirlenen Kırım-Kango kanamalı ateşi hastalığı nedir? Nasıl ortaya çıkmıştır?
Son yıllarda daha sıkça duyulmaya başlayan, bahar-yaz dönemlerinde artış gösteren ve ağırlıklı olarak keneler aracılığıyla bulaşan virütik bir hastalıktır. İlk olarak 1944 yılında Kırım'da, sonra 1956 yılında Kongo'da tanımlanmış ve sonra aynı hastalık olduğu anlaşılmıştır. Keneler, kan emerek beslendikleri için hemen tüm yabani ve evcil hayvanların (inek, koyun, köpek, kemiriciler, yerde beslenen kuşlar vb.) üzerinde bulunabilir ve bu hayvanlardan insana geçebilirler. Ayrıca, çalılık ve yeşil, yüksek otlu alanlarda bulunan keneler, beslenmek için doğrudan insanlara da geçip ısırabilirler. Bu nedenle daha çok kırsal bölgelerde ve hayvancılıkla uğraşan kişilerde görülür. Bununla birlikte kentsel alanlardaki uygun ortamlarda da bulunabilirler.

TOPRAKTA GELİŞİYOR

Firmanız kene zararlısı ile ilgili hangi çalışmaları yaptı?
Otel bahçelerinde, restoran bahçelerinde, büyük şirketlerin ve fabrikaların ön taraflarındaki yeşil toprak aksanlarının olduğu yerlerde, insanların piknik yaptığı yerlerde ya da turistik bölgelerden gelen talepler doğrultusunda çevre ilaçlamaları yapıyoruz. Kenenin yumurtası toprakta gelişiyor. Bu yüzden toprak aksanlarda yumurtasının gelişimini engellemek için ilaçlama çalışmaları yapıyoruz. şirketimiz bu konu ile ilgili kesimhanelerde de bilgiler vermekte ve yön göstermektedir.
Kene bir hayvanı ya da insanı nasıl ısırır? Isırdıktan sonra ne yapmalıyız?
Kenelerin kan emişi genellikle uzun bir süreçtir. Sivrisinekler gibi hemen sokup, kısa sürede kan emip bırakmazlar. Kan emmeye başlayan kene, ağız kısmındaki hortumunu cilt içine sokar ve doyuncaya kadar çıkarmaz. Bu hortum, geri çıkışı engellemek için çıkıntılar içerir. Bu yüzden kolay çıkmaz. Bu nedenle keneyi çıkarmak için zorlamamak gerekir. Çok zorlandığında sıvıyı erken salgılayıp virüsü bulaştırabilir veya boru kısmı koparak cilt içinde kalabilir. Ayrıca, zorlama kenenin patlayarak enfekte sıvıyı ve kanının cildimizdeki çiziklerden ya da gözümüze sıçrayarak bulaşmasına yol açabilir. Bu nedenle vücuda yapışık kene görüldüğünde bir cımbızla ağız kısmından tutularak yavaşça sağa-sola oynatılıp bir vida gibi çıkarılmaya çalışmalı. En doğrusu bir sağlık kurumuna başvurularak çıkartılmalı.

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ

Hastalığın tedavisi nasıl yapılır?
Diğer çoğu virüs hastalıklarında olduğu gibi bu hastalığın da doğrudan bir tedavisi ve etkili bir ilacı yoktur. Daha çok destek tedavisi ve bulguları gidermeye yönelik tedaviler ve bazı antivirütik ilaçlar uygulanmaktadır. Erken dönemde başlanan destek tedavi daha başarılı sonuç vermektedir. Geç başlanan tedavi ve aşırı seyredebilen hastalık öldürücü olabilmektedir. Hastalığa karşı aşı çalışması yürütülmekle birlikte, henüz koruyucu bir aşı geliştirilememiştir. Kırım-Kongo, kentte yaşayanları da tehdit ediyor Bu belirtilere dikkat!

BU BELİRTİLERE DİKKAT

Hastalığın oluşması ve bulguları nelerdir?
Hastalığın en belirgin belirtileri ateş, kırıklık, baş ağrısı, halsizlik, aşırı duyarlılık; kol, bacak ve sırtta şiddetli ağrı ve belirgin iştahsızlıktır. Bazen kusma, karın ağrısı ve ishal görülebilir. İlk günlerde yüz ve göğüste küçük cilt altı kanamaları, gözlerde kızarıklık, gövde, kol ve bacaklarda bir yere çarpmayış gibi cilt altı kanamalar oluşabilir. Burun kanaması, kanlı kusma, kanlı idrar görülebilir. Aşırı olgularda hepatit, karaciğer, böbrek, akciğer yetmezlikleri oluşabilir.

ÖNLEM İÇİN BUNLARI YAPIN
Keneden korunma yöntemleri nelerdir?
Yeşil alanlara ve piknik yerlerine gidildiğinde (su kenarları, otlaklar, çalılık ve yüksek otlu alanlar) uzun giysiler giymeli, bacakları açıkta bırakmamalı, paçalar çorap içine konulup kenenin vücuda ulaşması zorlaştırılmalıdır. Dönüşte tüm vücut kontrol edilip yapışık kene olup olmadığına bakılmalıdır. Yeşil alanlara giderken böcek kaçırıcı sıvıyı ve jeller cilde sürülebilir veya giysilere emdirilebilir. Ancak bu maddelerin az da olsa sağlık sakıncaları olduğu dikkate alınmalıdır. Önlem için bunları yapın
Yaşar Ersan

EKONOMİK ÇÖZÜM GAZETESİ (14-20 HAZİRAN 2008)
« Geri


Anasayfa   Basında Biz   Teknik Bilgiler   Üye Ol
İhaleler   Makaleler   İnsan Kaynakları   Üye Girişi
Mevzuat   Eğitimler   İlgili Linkler   Şifremi Unuttum
İletişim   Kullanım Koşulları        
Haber Bülteni Kayıt
  Copyright by Haskod     Tüm Hakları Saklıdır