Anasayfa Mevzuat Üyelerimiz
Duyurular İhaleler İletişim
HASKOD
» Anasayfa
» Yönetim
» Etkinlikler
» Üyelerimiz
» Makaleler
» İlgili Linkler
» Basında Biz
» İnsan Kaynakları
» İletişim


« CORONA Virüsü Hakkında Bilgilendirme  31 Ocak 2020  
Değerli Üyemiz,
 
Çin Halk Cumhuriyeti’nde ortaya çıkan ve çok kısa süre içinde tüm ülkede etkili olan Corona Virüsü kaynaklı hastalık, küresel insan dolaşımıyla birlikte tüm dünya için risk oluşturmaktadır. Virüs, çok hızlı yayılması ve henüz yeterli tedavi yöntemlerinin geliştirilememiş olmasından dolayı, tüm dünya için ciddi bir tehlike arz etmektedir.
Ticari faaliyetlerini Çin’de sürdüren ya da sık gidip gelmek durumunda olan iş insanlarımızın, Çin devleti ve sağlık birimlerinin uyarılarını dikkate alarak, her türlü tedbiri sağlamalarının, herhangi bir hastalık emaresi ile karşılaşıldığında ivedilikle en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalarının, kendi sağlıkları ve güvenliklerinin yanı sıra toplum sağlığı bakımından da son derece önemli olduğunu hatırlatır, gerekli hassasiyetin tarafınızca gösterilmesini rica ederiz.
 
CORONA Virüsü Nedir?
 
Corona virüsler, insanların genellikle bir anda karşı karşıya kaldığı virüs çeşididir. İnsan corona virüsleri genellikle hafif ve orta şiddette üst solunum yolu hastalıklarına neden olur. Corona virüslerin alfa, beta ve gama olarak bilinen üç alt grubu vardır; ayrıca delta corona virüsleri denilen dördüncü yeni bir grup da bulunuyor, bu da SARS-CoV. İnsan corona virüsleri ilk olarak 1960’ların ortasında tespit edildi ve şu ana kadar Suudi Arabistan, Güney Kore, Çin, Katar ve Ürdün’de görüldü.
 
CORONA Virüsü Belirtileri:
 
İştahsızlık ve kilo kaybı,
Ateş,
Halsizlik ve durgunluk,
Karın bölgesinin şişmesi,
Görme sorunları, gözün sulanması ve gözde renk değişimi,
Solunum sorunları ve nezle,
Denge sorunları,
Genel psikolojik durumda değişme, mutsuz ifade.
 
Hastalık, çoğunlukla aşağıdaki şekillerde bulaşıyor ve yayılıyor:
 
- Koronavirüs; insandan insana solunum yolu, öksürük, hapşırık, dokunma, el sıkma, öpüşme, sarılma, mutfak gereçlerinden ortak yeme içmeyle bulaşıyor.
- Solunum yolu ile insandan insana temasla bulaşması nedeniyle, virüsün hızlı yayılması kaçınılmaz oluyor.
- Hastalarda 39 dereceyi bulan yüksek ateş, öksürük ve nefes darlığı ile seyrettiği, boğaz ağrısı, burun akıntısı da gözlenen şikâyetler arasında yer alıyor.
- Orta-ağır bir tablo olarak kendini gösteren hastalık, sağlıklı genç bireylerde daha hafif seyrediyor.
- Ancak yaşlı ve akciğer hastalığı, kanser, diyabet gibi hastalıkları olan grupta ağır seyrediyor ve ölümler gözleniyor.
 
Hastalıktan korunabilmek için alınması gereken önlemler:
 
- Hastalıktan korunmanın ilk yolu, ellerin su ve sabunla en az 20 saniye yıkanması.
- El dezenfektanı kullanılmalı.
- Yüze, ağıza, buruna yıkanmamış ellerle asla dokunulmamalı.
- Hasta insanlarla yakın temasta bulunulmamalı.
- Kapı kolu, telefon, klavye gibi ortak kullanılan ve sıkça dokunulan nesneler sıkça temizlenmeli ve dezenfekte edilmeli.
- Öksürük ve hapşırık sırasında ağız mendil ile kapanmalı, sonrasında mendili atıp el yıkanmalı.
- Hastayken evden çıkılmamalı ve dinlenilmeli.
 
Hastalık belirtilerinden bir veya birkaçının varlığı tespit edildiğinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.
 
1. Evde izlenen hastalar iyileşene kadar, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından takip edilmelidir. 
2. Ev halkına bulaşma riskini önlemek için evde takipli hastalar mümkünse evindeki diğer kişilerden farklı bir odada, mümkün değil ise iyi havalanan bir odada oturmalı, diğer kişilerden 1 metre uzakta olmalıdır. 
3. Hasta ziyaretçisi kabul edilmemeli ve bakım veren ev sakinleri sınırlandırılmalı, tercihen genel durumu iyi tek kişi ilgilenmelidir. 
4. Hastanın ev içindeki hareketi sınırlandırılmalı; tuvalet, banyo gibi ortak kullanılan alanlar iyi havalandırılmalıdır. 
5. Hastaya ve yakınlarına solunum hijyeni konusunda eğitim verilmelidir (Öksürme veya hapşırma sırasında bir mendille (tercihen kağıt mendille) ağzını kapatmalı, kullanılmış mendiller ağzı kapalı ve delik olmayan naylon poşetlere konularak ağzı kapatılarak, ikinci bir naylon poşet içerisinde atılmalı, ellerini sıklıkla yıkamalı). 
6. Hasta, kişisel eşyalarını başkaları ile paylaşmamalı, ev halkının bardak, tabak, havlu gibi eşyalarını kullanmamalı; eğer kullanması gerekirse, bu eşyaları iyice su ve sabunla yıkamalıdır. Vakanın kullandığı kıyafetler, 60-90 derecede normal deterjan ile yıkanmalıdır 
7. -Olası vakanın odasının, kıyafetlerinin vb. temizliği esnasında eldiven kullanılmalıdır. 
8. Başka bir kişi/kişiler ile aynı ortamı paylaştığı (ev, sokak, toplu taşıma araçları, hastane vb.) zaman hasta tıbbi maske takmalı, 
9. Tüm ev sakinleri, kendi sağlık durumlarını takip etmeli ve belirti ortaya çıkması durumunda sağlık kurumuna başvurmaları konusunda bilgilendirilmelidir. 
10. Olası vakanın semptomları takip edilmeli, bir kötüleşme olursa acil tıbbi yardım istenmelidir. 
11. Doktor randevusu öncesi, hastanın durumu hakkında sağlık kuruluşuna bilgi verilmelidir. 
12. Hastanın nakli gerekli ise nakil sırasında mutlaka maske takmaları sağlanmalıdır.

Konuyla ilgili gerekli ihtimamı göstererek, seyahatlerinizde ve iş yerlerinizde, yukarıda yer verdiğimiz noktalara azami dikkat etmenizi önemle rica ederiz. 
 
HASKOD Yönetimi

« Geri

Anasayfa   Basında Biz   Teknik Bilgiler   Üye Ol
İhaleler   Makaleler   İnsan Kaynakları   Üye Girişi
Mevzuat   Eğitimler   İlgili Linkler   Şifremi Unuttum
İletişim   Kullanım Koşulları        
Haber Bülteni Kayıt
  Copyright by Haskod     Tüm Hakları Saklıdır