Anasayfa Mevzuat Üyelerimiz
Duyurular İhaleler İletişim
HASKOD
» Anasayfa
» Yönetim
» Etkinlikler
» Üyelerimiz
» Makaleler
» İlgili Linkler
» Basında Biz
» İnsan Kaynakları
» İletişim


« Keneler İle Mücadeleye Dikkat!  16 Haziran 2020  
Son bir kaç yıldır, kene ısırmalarıyla gelen hastalıklar ve ölümler gündemin ilk sırasında olmasa bile, önemini hiç yitirmeden sürdürüyor. Kenenin taşıdığı mikropların yıl açtığı kırım-kongo kanamalı ateşi hastalığı bugüne kadar onlarca insanımızın hayatına mal oldu. Kenelerle geçtiği belirlenen Kırım-Kango kanamalı ateşi hastalığı nedir? Nasıl ortaya çıkmıştır?
Son yıllarda daha sıkça duyulmaya başlayan, bahar-yaz dönemlerinde artış gösteren ve ağırlıklı olarak keneler aracılığıyla bulaşan virütik bir hastalıktır. İlk olarak 1944 yılında Kırım'da, sonra 1956 yılında Kongo'da tanımlanmış ve sonra aynı hastalık olduğu anlaşılmıştır. Keneler, kan emerek beslendikleri için hemen tüm yabani ve evcil hayvanların (inek, koyun, köpek, kemiriciler, yerde beslenen kuşlar vb.) üzerinde bulunabilir ve bu hayvanlardan insana geçebilirler. Ayrıca, çalılık ve yeşil, yüksek otlu alanlarda bulunan keneler, beslenmek için doğrudan insanlara da geçip ısırabilirler. Bu nedenle daha çok kırsal bölgelerde ve hayvancılıkla uğraşan kişilerde görülür. Bununla birlikte kentsel alanlardaki uygun ortamlarda da bulunabilirler.Keneden korunma yöntemleri nelerdir?
Yeşil alanlara ve piknik yerlerine gidildiğinde (su kenarları, otlaklar, çalılık ve yüksek otlu alanlar) uzun giysiler giymeli, bacakları açıkta bırakmamalı, paçalar çorap içine konulup kenenin vücuda ulaşması zorlaştırılmalıdır. Dönüşte tüm vücut kontrol edilip yapışık kene olup olmadığına bakılmalıdır. Kene ile yeşil alanlarda ilaçlama  yapılmasını istiyor iseniz mutlaka eğitimli ve ruhsatlı yetkili firmalardan hizmet almanızı önemsiyoruz. 
Öne insan sağlığı ve ilaçlama yapılırken kullanılan kimyasal olup uygulayıcıların yetkinliği olup olmadığı mutlaka sorgulanmalı bu hususta herkesi bilinçli olmaya davet ediyoruz. 

Övsen ZÜMRE
HASKOD YK Bşk
« Geri

Anasayfa   Basında Biz   Teknik Bilgiler   Üye Ol
İhaleler   Makaleler   İnsan Kaynakları   Üye Girişi
Mevzuat   Eğitimler   İlgili Linkler   Şifremi Unuttum
İletişim   Kullanım Koşulları        
Haber Bülteni Kayıt
  Copyright by Haskod     Tüm Hakları Saklıdır