Anasayfa Mevzuat Üyelerimiz
Duyurular İhaleler İletişim
HASKOD
» Anasayfa
» Yönetim
» Etkinlikler
» Üyelerimiz
» Makaleler
» İlgili Linkler
» Basında Biz
» İnsan Kaynakları
» İletişim


Dezenfeksiyon Uygulamaları Basın Röportajlarımızdan 16 Haziran 2020  
Covid19 Salgın sonrasında ilaçlama firmalarında ne kadar bir yoğunluk oluştu?
Biyosidal Ürün Uygulama İzinli firmalar halk dilinde İlaçlama firmalar olarak bilinen bizler Dezenfeksiyon işleri sürekli olmasa da zaman zaman yaptığımız uygulamalardı. Korona virüsü nedeni ile ülkemizde ilk vaka görülmesi ile beraberinde Dezenfeksiyon uygulama hizmetlerimiz yoğun talep aldı. Şuan da firmalarımız bu bağlamda çalışmalarını aralıksız yürütmektedirler.
Türkiye genelinde bu işi yapan kaç firma var?
T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Çevre Sağlığı Daire Başkanlığının web sayfasından Biyosidal Ürün Uygulama İzinli Firma listesi yer almaktadır. Biyosidal Ürün Uygulama İzinli Firmalar denetlenirler ve uygunluk durumunda ruhsat verilir. Son kayıtlara göre 1200 civarı firma mevcuttur.
İlaçlama maliyetleri nedir?
Öncelikle ilaçlama ile dezenfeksiyon tanımını birbirine karıştırmamalıyız. İkisi çok farklı uygulamalardır. Bu konuda bilinçli olunmalıdır.
İlaçlama da haşere, fare sinekler ve diğer zararlılara yönelik yöntem ve uygulamalar yapılır. İnsektisit, rodentisit ve benzeri biyosidal ürünler ile mücadele yöntemleri, ekipmanlar kullanılır. Biz buna entegre zararlı yönetimi (IPM) diyoruz.
Şuan gündemimizde olan Dezenfeksiyon işlemi ise Dezenfeksiyon Patojen (hastalık yapıcı) mikroorganizmaların öldürülmesi veya üremelerinin durdurulması işlemidir. Mikroorganizmalar üzerine değişik mekanizmalarla etki gösteren birçok yöntem ve Biyosidal ürün olarak Dezenfektanlar yaygın olarak kullanılmaktadır.
Dezenfeksiyon uygulamalarında maliyetler her firmaya göre değişiklik gösterebilir. Maliyet hesabında kullanılan ürün, kullanılan ekipman, çalışan personel, çalışanların kullanmak zorunda olduğu KKD, ulaşım, çalışma süresi ve uygulama yapılacak alanın büyüklüğüne göre hesaplama yapılmaktadır.
Yapılan Dezenfeksiyonun etkisi nedir?
Kullanılan ortama ve kullanılan ürüne (dezenfektana) göre değişiklik göstermektedir. Kullanılan dezenfektanlar ani etkili olduğu gibi farklı teknoloji ile üretilmiş etkinlik süresi farklı ürünler de bulunmaktadır. Dezenfektan seçimin de Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Çevre Sağlığı Daire Başkanlığının web sayfasında da yayınladığı Biyosidal Ürün listesindeki izinli ürünler kullanılmaktadır. Dezenfektanlara da bugünlerde çok yoğun talep söz konusu olduğundan tedarik etmek sıkıntılı olabiliyor.
Bir diğer önemli husus da uygulama yapılan ortamın sirkülasyonu çok yoğun ise dezenfeksiyon işleminin sık sık tekrar etmesi gerekir. Dezenfeksiyon sonrası ortama gelebilecek bir risk söz konusu olabilir bu durumda da yine dezenfeksiyonun tekrarı gerekir.
İlaçlama/Dezenfeksiyon yaptıracaklar nelere dikkat edilmeli?
Biyosidal Ürün Uygulama İzni olan firmalardan hizmet alınmalı ve mutlaka kullanılacak dezenfektanın Biyosidal Ürün Ruhsatı ile MSDS bilgileri talep edilmelidir. Derneğimiz web sayfasında üye firmalarımız mevcuttur. Biyosidal Ürün Uygulama izni firma listesi ile Biyosidal Ürün Listesi T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Çevre Sağlığı Daire Başkanlığı web sayfasından kontrol edebilirler.
devamı
Dezenfeksiyon Hizmetleri 16 Haziran 2020  
Ülkemiz ve insanlık covid19 salgını yüzünden zor günler geçirmektedir.  Gün ülkemizi bu illetten en az zararla kurtarmak için birlik olma günüdür. 

Bizler T.C. Sağlık Bakanlığı Biyosidal Ürün Uygulama İzinli yani İlaçlama firmaları olarak tanınan Zararlı Yönetimi uzmanlarıyız.  Son günlerde Dezenfeksiyon uygularımız yoğun talep alıyor elbette bu işlemler ruhsatı olan firmalar tarafından gerçekleştirilmelidir. 

Peki nedir Dezenfeksiyon ? 

Dezenfeksiyon Patojen (hastalık yapıcı)  mikroorganizmaların öldürülmesi veya üremelerinin durdurulması işlemidir. Mikroorganizmalar üzerine değişik mekanizmalarla etki gösteren birçok yöntem ve ticari ürün yaygın olarak kullanılmaktadır. Bir dezenfektanın, kullanıma sunulmadan önce mutlaka uluslararası kabul görmüş standartlarda etkinlik testleri ile değerlendirilmesi ve T.C. Sağlık Bakanlığından ruhsat almış olması gerekmektedir. 
Doğru dezenfektan seçimi, etki edeceği mikroorganizma spektrumu, etki süresi, ortamın kirlilik durumu, toksisitesi, yapısal kararlılığı, çevresel uyumu, dezenfekte edilecek yüzey ve ekipmanın yapısı, dezenfektanın yapısı ve maliyet gibi birçok faktör düşünülerek yapılmalıdır.

Kimler Bu İşin Yetkilisi?  Kimler Bu Konuda Eğitimli ve Nedir Süresi ?

devamı
KIRIM-KONGO, KENTTE YAŞAYANLARI DA TEHDİT EDİYOR 23 Mayıs 2012  

devamı
Arama  
Üye Paneli
 Yeni Üyelik
Şifre Hatırlatma
Güncel Duyurular
WEB Sayfamızda Reklam Vermek İster misiniz? »
Reklamnızı yayınlayalım devamı »
İstanbul HASKOD Üye Buluşmaları Toplantısı »
İstanbul HASKOD Üye Buluşmaları Toplantısı devamı »
Üyelerimizin Dikkatine.. »
Üyelerimizin Dikkatine... devamı »
Zararlı Kontrolü ve Teknolojileri Fuarı Parasitec 2015 »
Fuar ve Konferans Duyurusu devamı »

Anket
2021 Yılında Hangi Eğitim Toplantı Olmasını İstersiniz?
Anket Sonuçları


Anasayfa   Basında Biz   Teknik Bilgiler   Üye Ol
İhaleler   Makaleler   İnsan Kaynakları   Üye Girişi
Mevzuat   Eğitimler   İlgili Linkler   Şifremi Unuttum
İletişim   Kullanım Koşulları        
Haber Bülteni Kayıt
  Copyright by Haskod     Tüm Hakları Saklıdır